TOP 20

Nie wiesz w co zagrać na GRAnacie? Może nie czujesz się jeszcze planszówkowym wygą, lub po prostu szukasz nowości? Przygotowaliśmy dla Was listę 20 gier, które chcielibyśmy zaprezentować w pierwszej kolejności. Są to gry popularne, uwielbiane, ciekawe lub nowe. Wszyscy nasi wolontariusze potrafią je wytłumaczyć i chętnie to uczynią, dzięki czemu nie zmarnujesz ani chwili cennego czasu na studiowanie instrukcji. Gry z Top20 oferują szeroki wachlarz doświadczeń i typów. Jesteśmy przekonani, że każdy z was znajdzie wśród nich coś dla siebie.

TYTUŁ RODZAJ LICZBA GRACZY KRÓTKI OPIS
6. bierze! karciana, logiczna 2 – 10 Szybka karcianka o prostych zasadach. Dokładaj karty tak, by żadna z nich nie była szóstą w rzędzie! Zapamiętuj, które karty były już na stole, przewiduj ruchy przeciwników i podejmuj ryzyko. Wygrywa gracz z najmniejszą liczbą byczych głów na kartach. 6. bierze! została uznana przez Mensę za najlepszą grę umysłową 1996 roku.
Alhambra rodzinna, ekonomiczna 2 – 6 Zbuduj swój zamek! Zatrudniaj robotników i zlecaj im budowę wież, pawilonów, arkad i komnat. Upiększaj budowlę poprzez zakładanie ogrodów. Zarabiaj pieniądze i zdobądź jak najwięcej punktów zwycięstwa! W 2003 roku gra uzyskała nagrodę Spiel des Jahres.
Concordia strategiczna, ekonomiczna 2 – 5 Gra jest osadzona w czasach Imperium Rzymskiego. Gracze starają się zyskać przychylność bogów oraz chwałę dla jednej z rzymskich rodzin. Punkty zdobywamy poprzez kontrolowanie poszczególnych prowincji oraz pozyskiwanie zasobów. Gra została nominowana do nagrody Kennerspiel des Jahres w 2014 roku.
Domek rodzinna, karciana 2 – 4 Urocza gra, w której każdy z graczy urządza swój własny domek. Do dyspozycji mamy różnorodne plany pomieszczeń, takie jak m. in.: kuchnia, salon, sypialnia, a także dodatkowe wyposażenie i pomocników. Świetna gra dla rodzin z dziećmi, jak również dla zaawansowanych graczy, szukających szybkiego, przyjemnego tytułu.
El Gaucho strategiczna, ekonomiczna, rodzinna 2 – 4 Gra o… krowach! Zadaniem gracza jest gromadzenie krówek w różnych kolorach i sprzedawanie ich w zestawach po jak najlepszej cenie. Rozgrywkę urozmaicają budynki, pozwalające na wykonywanie ciekawych akcji – jedną z nich jest kradzież krowy innemu graczowi. Proste zasady i śliczne grafiki przyciągają graczy w każdym wieku.
Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle karciana, strategiczna 3 – 5 Liczba Pi i śliwki w grze karcianej? Tak jest. W grze zdobywamy punkty za komplety kart. Możesz zbierać same gruszki lub zawalczyć o pięć różnych owoców. Karty z liczbą Pi pomogą Ci, gdy zechcesz przejąć inicjatywę. Intrygujący tytuł, soczyste ilustracje i ciekawa rozgrywka sprawią, że nie zapomnisz szybko o tej grze.
Hollywood karciana, strategiczna 2 – 6 Wciel się w rolę producenta filmowego i zgarniaj miliony za swoje produkcje! Angażuj aktorki i aktorów, scenariusze i reżyserów, pamiętaj również o operatorze i innych specjalistach. Gdy zgromadzisz już odpowiednie karty, zestawiaj je tworząc horrory, komedie, filmy akcji lub romantyczne. Statuetka za najlepszy film jest w zasięgu Twojej ręki!
Imago imprezowa, karciana 3 – 8 Takiej gry imprezowej jeszcze nie było – karty są przezroczyste! Na każdej z nich widoczny jest obiekt lub symbol, które można łączyć poprzez piętrowe układanie kart. Używaj kart do przedstawiania tytułów filmów czy nazw przedmiotów oraz zgaduj, co mają na myśli inni gracze. Jeśli znudziły Ci się dotychczasowe gry imprezowe oparte na kalamburach, koniecznie wypróbuj Imago!
Istambuł ekonomiczna, strategiczna 2 – 5 Jesteś kupcem w Stambule i chodzisz po bazarze ze swoim wózkiem i pomocnikami. Po drodze mijasz fontannę, jubilera, posterunek policji i inne miejsca, w których możesz wykonać konkretną akcję. Twoim celem jest zdobycie określonej liczby rubinów. Istanbul gwarantuje mnóstwo emocji, interakcji między graczami oraz główkowania – nie bez powodu grę nagrodzono w 2014 roku tytułem Kennerspiel des Jahres.
Kakao rodzinna, strategiczna 2 – 4 Gra przenosi nas do dżungli. Każdy gracz wciela się w przywódcę plemienia. Mieszkańcy wioski zdobywają ziarna kakaowca, sprzedają je, modlą się do bóstw i dbają o to, by w domach nie brakowało wody. Zarządzaj swoimi podwładnymi tak, by zdobyć jak najwięcej złota i zostać najpotężniejszym wodzem w całej dżungli!
Pachtwork logiczna, strategiczna 2 Patchwork to dwuosobowa gra logiczna o nietypowej tematyce – szyciu kołdry z kolorowych kawałków materiału. Gracze starają się wykorzystać wszystkie guziki i nie pozostawiać dziur. Wygra ten z nich, któremu uda się uszyć największy. Patchwork to gra, która spodoba się nie tylko fanom tetrisa i katamino.
Pandemic: Reign of Cthulhu kooperacyjna, przygodowa 2 – 4 Musisz ocalić świat przed zagładą! Zbierz współgraczy i zmierz się z przedwiecznymi, którzy wpełzają do naszego wymiaru przez otwarte bramy. Kluczem do sukcesu jest współpraca. Pandemic: Reign of Cthulhu to zupełnie nowa odsłona niezwykle popularnej gry o rozprzestrzeniających się chorobach. Wystarczy otworzyć pudełko by poczuć mroczny klimat rodem z powieści Lovecrafta.
Przebiegłe Wielbłądy rodzinna, licytacyjna 2 – 8 Który wielbłąd jest Twoim faworytem? A który dobiegnie na metę jako ostatni? Wyprzedzaj, kombinuj, bądź przebiegły! Posłuchaj intuicji. Jeśli uda Ci sie prawidłowo obstawić wyniki, szejk wypłaci Ci bajeczną nagrodę! Gra otrzymała nagrodę Spiel des Jahres w roku 2014.
Set karciana, imprezowa 1 – 20 Wyłóż na stół dwanaście kart i przyjrzyj sie uważnie. Set! Tutaj. Jeden, dwa i trzy zielone romby w paski. Weź wskazane karty i dołóż trzy kolejne. Set! Tym razem ta sama, pojedyńcza figura, i to w trzech różnych kolorach. Zabierz układ do puli zdobytych wcześniej kart i dorzuć na stół trzy zupełnie nowe. Brzmi jak prosta gra karciana na spostrzegawczość, prawda? Zasad jest niewiele, ale możliwości mnóstwo. Najtrudniejsze jest znalezienie seta zanim zrobi to ktoś inny!
Sherlock and Mycroft karciana, przygodowa 2 Wciel się w jednego z braci Holmes, zbieraj wskazówki aby postawić zarzuty oskarżonemu lub go uniewinnić. Spiesz się! Masz tylko 7 dni na rozwiązanie zagadki. Sherlock and Mycroft to gra przeznaczona dla dwóch graczy, która w ciekawy sposób wykorzystuje karty z różnorodnymi zdolnościami.
Teby rodzinna, przygodowa 2 – 4 Wyruszamy w podróż śladami pięciu starożytnych cywilizacjii. Do zadań gracza należy zdobywanie wiedzy w europejskich bibliotekach, przemieszczanie się między miastami i przeprowadzanie wykopalisk w Egipcie, Mezopotamii, Grecji, Palestynie i na Krecie. Na konferencjach można pochwalić się elokwencją a na wystawach znalezionymi artefaktami. Gra o złotej erze archeologii.
Terraformacja Marsa strategiczna 1 – 5 W Terraformacji Marsa gracz obejmie kontrolę nad jedną z korporacji i jako jej zarząd będzie kupować i zagrywać karty opisujące różne projekty inwestycyjne. Zazwyczaj projekty będą bezpośrednio lub pośrednio przyczyniać się do przemiany Marsa z czerwonej pustyni w nasz przyszły dom, mogą też jednak być przedsięwzięciami biznesowymi innego rodzaju.
Trucizna karciana, rodzinna, imprezowa 3 – 6 Bul bul bul, czy to kalafiorowa? A może sok z gumijagód? A ta zielona… czyżbyś wyczuł delikatną nutkę kiszonego ogórka? Oj, wybacz mi roztargnienie, akurat ten kociołek zawierał TRUCIZNĘ… Ta mała, niepozorna karcianka sprawi, że poczujecie się jak prawdziwi alchemicy w swoich pracowniach. Dokładajcie karty z miksturami, starajcie się nie przelewać zawartości kociołków i podrzucajcie karty z trucizną swoim przeciwnikom.
Vudu imprezowa, karciana 2 – 6 Zwariowana gra imprezowa dla osób, które mają dystans do siebie. Jeśli myślisz, że uda Ci się dotrwać do końca gry bez wykonania jakiegoś zabawnego zadania, to jesteś w błędzie. Zsyłaj na graczy klątwy i śmiej się coraz głośniej. Dobra zabawa gwarantowana!
Wybuchowa Mieszanka rodzinna, strategiczna 2 – 4 Kulki! Ekhm, to znaczy… magiczne składniki! Gra, w której musimy wyjmować tajemnicze ingrediencje z magicznej szafy w taki sposób, aby powodować zderzenia odpowiednich składników. Jeśli uda nam się stworzyć reakcję łańcuchową, w nagrodę otrzymamy wszystkie kulki, które w tejże reakcji wzięły udział. Magowie! Rozpoczynamy mieszanie mikstur!